You are currently viewing Układ pokarmowy wilka

Układ pokarmowy wilka

Czy wilki mogą być grube?
Ile jedzą wilki?

„Od jednego końca do drugiego układ pokarmowy wilka jest przystosowany do przetwarzania materii zwierzęcej – do jej chwytania, rozdzierania, trawienia i eliminowania. Układ pokarmowy wilka musi być przystosowany do długich głodówek, jak i gromadzenia pożywienia ponad potrzeby. Związane to jest z dużą nieregularnością w zdobywaniu pokarmu.

ZĘBY

Na przednim końcu tego systemu łatwo dostrzec wyspecjalizowane przednie zęby typowego mięsożercy. Przednie zęby wilka są ostre i spiczaste oraz przystosowane do przebijania i cięcia . Najbardziej przydatne pod tym względem są masywne kły, ale i siekacze są ważne, ponieważ stanowią potężny zacisk podtrzymujący kły. Wilki potrafią uczepić się zadu szybko poruszającego się zwierzęcia i być ciągnięte bez rozluźniania chwytu.

Za kłami wilka znajdują się rzędy spiczastych zębów przedtrzonowych i trzonowych, przydatnych do rozdzierania i ścinania po zabiciu zwierzęcia. Czwarte górne zęby przedtrzonowe i pierwsze dolne zęby trzonowe służą do przecinania ścięgien i małych kości oraz do gryzienia dużych kości.
Masywne tylne zęby trzonowe pomagają w łamaniu i kruszeniu kości.

ŚLINA

Wilk mało przeżuwa; jego ślina prawdopodobnie nie zawiera nawet enzymu trawiennego, który występuje u wielu innych gatunków, ponieważ nie występuje u psa (Whitney, 1949). Zamiast tego ślina wilka jest prawdopodobnie najbardziej użyteczna jako lubrykant, ponieważ zwierzę po prostu rozrywa duże kawałki mięsa i przełyka je w całości.
Wielkość kawałków zdobyczy połykanych w całości przez wilka jest imponująca. Na Alasce jeden żołądek wilka zawierał następujące części karibu: ucho, język, wargę, dwie nerki, wątrobę i tchawicę, a także włosy i duże kawałki mięsa (Kelly, 1954). Podczas tego samego badania w żołądku innego wilka znaleziono dwa całe języki karibu.

JĘZYK

Działanie języka wilka prawdopodobnie pomaga zwierzęciu w przełykaniu tak dużych elementów. Ten organ jest długi i giętki i może być używany do pomocy w zlizywaniu mięsa z kości, ponieważ
jego powierzchnia jest pokryta setkami wypustek zwanych brodawkami.Ponadto bez wątpienia pomaga zwierzętom w zlizywaniu krwi która spływa na ziemię lub śnieg. Jednym z najważniejszych zastosowań języka wilka jest woda pitna, która jest niezbędna w procesie trawienia.

ŻOŁĄDEK

Żołądek wilka jest prosty w porównaniu z żołądkiem wielu roślinożerców, ponieważ jego dieta składa się prawie wyłącznie z wysoce skoncentrowanych i łatwostrawnych tłuszczów i białek.
Jednak wilk potrzebuje żołądka o dużej pojemności, ponieważ nie może jeść, kiedy chce. Podczas gdy roślinożerca może skubać roślinność w dowolnym momencie, wilk zwykle musi znaleźć, ścigać zdobycz i zabić zwierzę, zanim będzie mógł jeść. A kiedy następuje uczta musi pożreć jak najwięcej , bo w innym przypadku straci upolowane zwierzę na rzecz innych drapieżników lub padlinożerców. Duża pojemność żołądka pomaga rozwiązać ten problem.
Według Whitneya (1949) żołądek psa może pomieścić ok. 4 litrów jedzenia. Chociaż nie ma dostępnych danych dotyczących objętości żołądka wilka, bez wątpienia jego pojemność jest duża. Są wzmianki w literaturze o wadze wilczych żołądków zawierających pożywienie. W Wood Buffalo Park w Kanadzie zważono żołądki wszystkich wilków, które padły z powodu zatrutej przynęty. Dwa żołądki były puste, ale średnia waga czterdziestu siedmiu, które zawierały jedzenie, wynosiła 2,39 kg; dwa najcięższe ważyły ​​po 4,95 kg (Fuller i Novakowski, 1955). Ponieważ wilki zjadły zatrute przynęty, możemy przypuszczać, że mogły zjeść więcej, gdyby nie umarły.

Najcięższa zawartość żołądka wilka zabitego podczas badań w Rosji ważyła 5,94 kg (Makridin 1962). Jednak zawartość składała się głównie z niestrawionej sierści i kości. Tak więc badacz pomyślał, że łącznie z pokarmem, który musiał już zostać strawiony, całkowita ilość zjedzona jednorazowo mogła przekraczać 9 kg.
Żołądek jest narządem magazynującym, pozwalającym na gromadzenie bardzo dużej ilości pokarmu, czasem w bardzo krótkim okresie.
Pominiemy działania trawienne odbywające się w jelicie cienkim i grubym.
Dość powiedzieć, że przy końcu jelita cienkiego, wszystko, co zwykle pozostaje, to mokra kula włosów, grube kawałki skóry, zęby, kawałki ciężkich kości i inny niestrawny materiał.
Taka reszta pokarmu ,dodatkowo odwodniona, staje się odchodami .”

Zdjęcie: Krzysztof Chomicz
Fragmenty tekstu : ” The Wolf. The ecology and Behaviorof an Endangered Species „, L. David Mech