You are currently viewing Szakal złocisty

Szakal złocisty

SZAKAL ZŁOCISTY (CANIS AUREUS) , gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych .Występuje w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji. Jest największym szakalem i jedynym występującym poza obszarem Afryki. W roku 2015 odnotowano jego obecność także w Polsce. Widziano go i sfotografowano nad Biebrzą a także w woj.lubelskim. Z kolei martwego najprawdopodobniej potrąconego przez samochód osobnika odnaleziono w woj.zachodniopomorskim. Dlaczego przybliżamy postać tego zwierzęcia?
Już w 2017 ówczesny minister środowiska Jan Szyszko wydał zarządzenie, na mocy którego na szakala złocistego bedzie można polować i od 1.08.2020 ma to miejsce .
Myśliwi mają odstrzelić w sezonie 2020/2021 – 1299 szakali, w poprzednim odstrzelono 18 osobników ( plan zakładał 1277 ).
Tymczasem w Polsce do 2020, zdaniem naukowców mamy tylko 15 potwierdzonych obserwacji szakala….
 
Fot. Plamen Dobrev